Grocery shopping in college (on a budget!)

Happy Sunday, everyone! For those of you have been here for a while – you’re probably aware that I moved into my first apartment with three lovely girls a few weeks back. And let me tell you – it has been great! It’s a million times better than living in the dorms for so many reasons, and one of the big reasons is the freedom of food. I can eat what I want when I want and I know that it’s going to be tasty.

I am really big into healthy eating and nourishing my body so it’s a relief to know everything that is in the food I’ve been eating. I also really like to cook, and I’ve found that with just a handful of healthy ingredient I have been able to make a good variety of dishes to keep myself full and satisfied!

I had always been told that it was super expensive to eat healthy, and a lot of people use that as an excuse to eat garbage. Because of that I was really worried about what I was going to do this year as far as food goes, and I was shocked when I went to the grocery store on my own for the first time and found out how cheap veggies are!

I’ve always loved to cook, and because of that I really had no trouble imagining what I would need to buy in order to make myself meals for the week. I know that a lot of people aren’t in that boat, and the prospect of shopping completely on their own is super daunting, so I though I could help my sharing my grocery list! I included prices, but I know that they are going to vary greatly depending on where you live.

Also keep in mind, I limit my animal products, so I don’t eat much dairy at all, and only have meat one meal every day or two.

Weekly Groceries:

  • 7-10 sweet potatoes (they are my favorite!) ~$3.00
  • 5 avocados ~ $3.75
  • A bag of chicken breasts ~ $6.00
  • 4-6 roma tomatoes ~ $2.00
  • A bag of spinach ~ $2.00
  • 4 cans of tuna ~ $2.00
  • A of ground turkey ~ $2.00
  • Rice ~ $2.00
  • Shredded cheese ~ $2.50
  • Miscellaneous fruits/veggies on sale ~$5.00

Weekly total: ~$31.00

Bi-Weekly Groceries:

  • A bag of onions ~ $2.50
  • A bag of potatoes ~ $4.00
  • Garlic ~ $1.00
  • Hummus ~ $2.00
  • Bulk black beans ~ $1.00
  • Bulk garbanzo beans ~ $1.50
  • Veggie stock ~ $2.00

Weekly total ~$14/2 =$7 a week

Infrequent Purchases:

  • Your favorite spices (cumin, curry powder, onion powder, turmeric, paprika, etc.)
  • Olive oil
  • Non-stick spray
  • Butter
  • Chocolate chips

I am probably leaving something out – but this is the gist of what I buy when I go grocery shopping! I track my nutrition and calories on My Fitness Pal to make sure that I am consuming enough calories and getting all of the nutrients I need!


 

Follow:
Share:
  • The best thing about living in an apartment is being able to eat healthy and buy your own groceries! The price of eating out is usually so much higher (and usually for the same thing you can totally make on your own). I buy a lot of the same things on your list as well 🙂

    ippykrispy.blogspot.com

    • It is so expensive to eat out – I never really understood that until I was living on my own! I can spend $10 out on a burger and fries, or for all of my meals that day! It’s crazy!

  • Oh my goodness food is so cheap in the states!! 4 chicken breasts here are close to $20! But the point definitely remains–eating healthily is SO doable on a budget, even in Canada where the prices are quite a bit higher!
    Rebecca Lindenbach

    • That is so so crazy! I knew Canada was a bit more expensive, but I didn’t realize it was that much more!

  • tiffzny

    Oh, to be back home again and pay $6 for chicken. I feel what Rebecca is feeling – you have like $20 worth of chicken there (and I miss it so much!)

    • That is so crazy! Oh my goodness, I can’t imagine! Come home and I’ll make you all of the chicken that you can eat <3